Czy warto przygotować się do rozmowy w sprawie pracy? Część osób z pewnością odpowie, że nie warto, uzasadniając swoją odpowiedź tym, że warto być sobą, a do bycia sobą przecież nie powinno się przygotowywać. Nie mogę się jednak z takim argumentem zgodzić. Kiedy idziemy zaprezentować naszą kandydaturę do potencjalnego pracodawcy, powinniśmy zdobyć o nim trochę wiedzy. Co będzie, jeśli zapytani o produkty bądź usługi tej firmy, nie będziemy znali odpowiedzi? Będzie to trochę wyglądało na sytuację, kiedy nie ma dla nas znaczenia dla kogo pracujemy. Warto zatem przeczytać informacje na stronie www przyszłego pracodawcy. Dowiemy się tam istotnych informacji o firmie, jaka jest misja oraz wizja, jaka jest historia działalności, jacy pracownicy są zatrudnieni, czy też jacy pracownicy są poszukiwani przez tę właśnie organizację.
Często firmy udostępniają zdjęcia z życia firmy a także filmy korporacyjne. Z takich materiałów jesteśmy w stanie bardzo dużo się dowiedzieć. Zaobserwować możemy pewne elementy kultury organizacyjnej, takie jak: sposób ubierania się pracowników, relacje ze współpracownikami i kadrą zarządzającą a nawet wyposażenie biurek czy aneksu kuchennego. Filmy korporacyjne są coraz częściej występującym elementem ogłoszeń o pracę. Nic dziwnego, że pracodawcy chętnie się z nim dzielą z potencjalnymi pracownikami – w końcu każda firma chce wypaść jak najlepiej na tle konkurencji, której ogłoszenia kandydaci intensywnie oglądają.
Warto również zastanowić się co możemy wnieść do firmy, jakie korzyści będzie posiadał przyszły pracodawca z tytułu zatrudnienia właśnie nas? Trzeba trochę wejść w buty pracodawcy i zastanowić się jakiego pracownika najchętniej zatrudni. Poza tym warto zastanowić się jakie są nasze mocne i słabe strony, gdzie widzimy się za 5 i 10 lat, jakie mamy sukcesy zawodowe na swoim koncie, jaki szef byłby dla nas idealny. Tego typu pytania padają na większości rozmów kwalifikacyjnych, dlatego odpowiedzi warto przygotować sobie już wcześniej. Nikt z nas nie chce już na miejscu szybko i bez dłuższego czasu do namysłu musieć udzielać właściwych odpowiedzi.