jakie języki obce przydadzą się w pracy

Które języki obce przydadzą się w pracy?

W poprzednim artykule mogliście przeczytać o cechach kandydatów do pracy, które nie znajdują aprobaty u przyszłych pracodawców. Dziś co nieco o znajomości języków obcych. Znajomość których języków obcych liczy się najbardziej na rynku pracy? Jaki poziom zadowoli pracodawcę? Oraz dlaczego nie warto podkolorowywać CV?

Według badania przeprowadzonego przez jeden z polskich portali zatrudnieniowych, w pierwszym półroczu bieżącego roku wymóg dotyczący przynajmniej podstawowej znajomości języka angielskiego znalazł się w 70% wszystkich zamieszczonych w serwisie ogłoszeń. Na drugim miejscu znalazł się język niemiecki (14%), na trzecim –  francuski (4%).

W dzisiejszych czasach znajomość języka obcego jest bardzo ważnym elementem CV każdego kandydata. Posługiwanie się językiem angielskim to już niejako standard. Z reguły firmy poszukują kandydatów, którzy znają ten język w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Niestety, bardzo często kandydaci deklarują w swoich CV komunikatywną znajomość angielskiego, choć tak naprawdę nie znają go prawie wcale. Już w trakcie rozmowy telefonicznej okazuje się, że przynajmniej jeden punkt CV jest zafałszowany. Nie warto więc kłamać na temat swojej znajomości angielskiego, bo prędzej czy później prawda i tak wyjdzie na jaw. Warto jednak zadbać, by móc wpisać informację o umiejętności posługiwania się angielskim bez konieczności naciągania faktów.

Wymóg znajomości języka angielskiego pojawia się najczęściej w ofertach pracy skierowanych do programistów – aż 92% takich ogłoszeń zawiera informację o konieczności znajomości angielskiego. Na drugim miejscu znalazły się ex aequo branża badania i rozwoju oraz marketing (po 85%). Trzecie miejsce zaszczytnie zajęło hotelarstwo, w którym 82% wszystkich ogłoszeń o pracę zawierało informacje o języku angielskim.

Drugim językiem najczęściej pojawiającym się w ofertach pracy był niemiecki. Z analizy ogłoszeń opublikowanych przez portal internetowy w I kwartale 2016 r. wynika, że konieczność znajomości języka niemieckiego pojawiała się najczęściej w ogłoszeniach skierowanych do osób z branży transportu, spedycji i logistyki (25% wszystkich ofert z tych branż zawiera wymóg znajomości języka niemieckiego), budownictwa (22%) oraz do pracowników łańcucha dostaw (20%).

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *